Archiwum - marca 2015

linkologia.pl spis.pl

Jednym z najważniejszych elementów każdego roweru są oczywiście koła do roweru. Bez nich jazda byłaby po prostu niemożliwa. Koła do roweru składają się z kilku części, mianowicie opony rowerowej, obręczy, piasty, szprych oraz nypli.

Środkową część koła do roweru stanowi piasta. To dzięki niej możliwy jest obrót koła na osi. Dodatkowo, piasta tylna zapewnia nienaganne funkcjonowanie układu napędowego całego roweru. Szprychy są przymocowane do piasty, którą łączą z obręczą przez tak zwane nyple, czyli gwintowane nakrętki. To właśnie nyple pozwalają na odpowiednie wycentrowanie koła. Opony natomiast zostają nakładane na obręcz.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór opon rowerowych. To dzięki oponom rowerzysta ma zagwarantowaną przyczepność do podłoża. Opony należy dobierać w zależności od tego, w jakich miejscach głównie się jeździ  oraz od stylu jazdy. Inne opony do kół rowerowych będą się nadawać na szosę, a inne na tereny górskie.

Kiedyś koła były robione ze stali. Obecnie najczęściej spotykane są koła do roweru aluminiowe, które od stalowych zdecydowanie mniej ważą.

Czy warto kupić specjalne buty rowerowe? 13. marca 2015 15:24:00 Odzież rowerowa Komentarze (0)
linkologia.pl spis.pl

Elementem wyposażenia rowerzysty, który w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo jazdy, a przy tym zapewnia odpowiednią ochronę dla tak ważnej części ciała, jak stopy, są buty rowerowe.

Kupno butów rowerowych nie jest już chyba przez nikogo uważane za jakąś fanaberię i coraz częściej można spotkać rowerzystów, którzy na nogach mają specjalne rowerowe obuwie. Owszem, jest to wydatek całkiem spory, ale jednak wart swej ceny. Szczególnie osoby jeżdżące w trasy wielokilometrowe, czy też wybierające tereny górzyste lub bardzo nierówne ścieżki leśne, powinny zainteresować się butami rowerowymi. Oczywiście, w przypadku rowerzystów szosowych, specjalne buty rowerowe są po prostu koniecznością.

Buty rowerowe można więc dopasować do swojego stylu jazdy i terenów, gdzie najczęściej się jeździ. Dlatego mamy na rynku możliwości dostania butów rowerowych trekkingowych, szosowych, MTB oraz specjalnego obuwia na zimę. Są też buty przeznaczone dla kobiet. To modele o niższym podbiciu i węższe od modeli męskich.

Buty rowerowe nie grożą ześlizgnięciem się z pedałów, co często się zdarza w przypadku zwykłego obuwia sportowego. A to nie tylko kwestia wzrostu bezpieczeństwa, ale i komfortu jazdy.

linkologia.pl spis.pl

Obecnie, coraz popularniejsze w rowerach są hamulce tarczowe, niezwykle podobne w konstrukcji do typowych hamulców samochodowych. Istotnym elementem tego rodzaju hamulców są klocki hamulcowe do roweru. I tak, jak to się dzieje w przypadku klocków samochodowych, tak i te rowerowe ulegają wytarciu po określonym czasie użytkowania. Trzeba je wtedy oczywiście wymienić.

Ważne, aby nowe klocki hamulcowe do roweru były dokładnie w takim samym kształcie, jak te zużyte. Nie ma możliwości zamiany, gdyż do danego modelu hamulców jest dopasowany konkretny kształt klocków. Natomiast, klocki hamulcowe mogą być wyprodukowane z różnych materiałów i tu rowerzysta ma możliwość eksperymentowania tak, aby dopasować klocki do stylu jazdy.

Klocki hamulcowe do roweru metaliczne (spiekane) fantastycznie się sprawdzają w czasie jesiennej pluchy i mrozów zimowych. Mają także dużą odporność na wysokie temperatury. Jednak ich stopień twardości ma wpływ na szybsze zużycie tarcz i znacznie częściej muszą być odtłuszczane. Ich największa wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Klocki hamulcowe półmetaliczne (ceramiczne) dopiero zdobywają swoich fanów wśród użytkowników rowerów. Działają dość cicho i w miarę szybko się docierają.

Klocki hamulcowe do roweru organiczne (żywiczne) są najtańsze, w miarę ciche i bardzo dobrze kontrolują prędkość kół.

Jest więc w czym wybierać. Ważne, aby zawsze hamulce były sprawne, gdyż sytuacji kryzysowych na drodze nigdy nie brakuje. A to jakiś pies wyskoczy pod koła, a to samochód gwałtownie zahamuje.

linkologia.pl spis.pl

Jeszcze całkiem niedawno marzeniem każdego początkującego rowerzysty (i nie tylko) był rower górski. Obecnie ta moda już lekko przeszła i coraz częściej na drogach można spotkać kolarzy, także amatorów, pędzących na rowerach szosowych. Sprzyja temu nie tylko zainteresowanie związane z Tour de Pologne, ale i wzrost popularności triathlonu, w którym odcinek rowerowy, jednak najbardziej korzystnie jest pokonać właśnie na rowerze szosowym.

Na szczęście oferta sklepów rowerowych jest już na tyle bogata, że każdy może coś wybrać. Dobre rowery szosowe nie są może zbyt tanie, ale i początkujący amator śmigania po drodze jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Chociaż trzeba podkreślić, iż całkiem niezły model roweru górskiego już za 1500-2000 zł uda się kupić, natomiast w przypadku rowerów szosowych, jest to absolutnie niemożliwe.

Najtańsze, w miarę solidne rowery szosowe to, niestety, wydatek minimum 2500 zł, a pułap cenowy rozciąga się aż do 50000 – 60000 zł (z tym, że to już kwoty raczej dla profesjonalistów). W każdym razie, kolarze - amatorzy z reguły szukają rowerów szosowych w przedziale 3000-5000 zł, co już jest gwarancją całkiem niezłych modeli.

Elementy kasku rowerowego 10. marca 2015 15:12:00 Odzież rowerowa Komentarze (0)
linkologia.pl spis.pl

W dzisiejszych czasach kask rowerowy jest obowiązkiem. Każdy rowerzysta powinien posiadać taki element podczas jazdy rowerem. Przede wszystkim chroni naszą głowę przed urazami. Jednak czy wiemy dokładnie, z jakich elementów zbudowany jest nasz kask?

Kaski rowerowe składają się z wielu elementów. Odpowiednio połączone ze sobą gwarantują nam uzyskanie świetnego kompozytu w postaci kasku.

Do głównych elementów kasków rowerowych możemy zaliczyć przede wszystkim powierzchnię zewnętrzną kasku. To właśnie ona decyduje o jego trwałości i wytrzymałości.

Kolejnym elementem jest regulowany pasek, który dobrze dostosowany do wymiarów naszej głowy, pozwoli na bezpieczne użytkowanie kasku rowerowego oraz zapobiegnie jego nagłemu zsunięciu się.

W skład wyposażenia kasków rowerowych wchodzą także wszelkiego rodzaju wkładki antybakteryjne, dzięki którym kask nie zaszkodzi skórze naszej głowy. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy można wkładkę odpinać, ponieważ ułatwi to jej konserwację.

Zanim wybierzemy się w podróż rowerem, warto pamiętać, aby zabrać ze sobą kask.

Na ramie przez świat! 06. marca 2015 13:33:00 Luźne tematy Komentarze (0)
linkologia.pl spis.pl

Plecak z prowiantem, butelka wody, jakaś bielizna na zmianę, karimata i śpiwór. Nasmarować łańcuch, sprawdzić hamulce zapakować zestaw kluczy i kilka zapasowych części...
Jesteśmy gotowi, więc w drogę!

Strona główna


Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
2324252627281
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345