Komentarze

Z czego się składają koła do roweru? 14. marca 2015 15:27:00 Rowery
linkologia.pl spis.pl

Jednym z najważniejszych elementów każdego roweru są oczywiście koła do roweru. Bez nich jazda byłaby po prostu niemożliwa. Koła do roweru składają się z kilku części, mianowicie opony rowerowej, obręczy, piasty, szprych oraz nypli.

Środkową część koła do roweru stanowi piasta. To dzięki niej możliwy jest obrót koła na osi. Dodatkowo, piasta tylna zapewnia nienaganne funkcjonowanie układu napędowego całego roweru. Szprychy są przymocowane do piasty, którą łączą z obręczą przez tak zwane nyple, czyli gwintowane nakrętki. To właśnie nyple pozwalają na odpowiednie wycentrowanie koła. Opony natomiast zostają nakładane na obręcz.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór opon rowerowych. To dzięki oponom rowerzysta ma zagwarantowaną przyczepność do podłoża. Opony należy dobierać w zależności od tego, w jakich miejscach głównie się jeździ  oraz od stylu jazdy. Inne opony do kół rowerowych będą się nadawać na szosę, a inne na tereny górskie.

Kiedyś koła były robione ze stali. Obecnie najczęściej spotykane są koła do roweru aluminiowe, które od stalowych zdecydowanie mniej ważą.

Mateusz
29. kwietnia 2015 22:31:31, http://xn--ogoszenia-edu-xhc.waw.pl
siemka

podziekowania za ten art pozdro
Amelia
hej

dzięki za ten art pozdro
Wojciech
29. kwietnia 2015 21:40:27, http://xn--pitkazpisania-jsb.zgora.pl/
hej wszystkim

wielkie gratki za ten art pozdro